Wystawa Rosengarten

Rosengarten Joanna Banek

Wystawa Rosengarten

Wystawa pt. “Rsengarten”

IDEA

nie pytaj czym jest róża
ptak ją może opowie
zapach zabija myśli
twarz lekkim muśnięciem starta
kolorze pożądania
kolorze płaczących powiek
brzemienna kulista słodycz
czerwień do wnętrza rozdarta

 /Zbigniew Herbert,O róży‘/

 

Kraków  11.04.2015

 

„Rosengarten” to tytuł kolejnej ekspozycji, przygotowywanej w 2016 r., w cyklu wystaw związanych ze Świętem Kwiatów w Otmuchowie. Wystawa, jak każdego roku, będzie pokazywana w kilku galeriach w różnych miastach Polski  a zakończy swoją wędrówkę w Krakowie 8 marca 2017 r., w podsumowującym pokazie w Nowohuckim Centrum Kultury.

Do wystawy zostali zaproszeni wykładowcy i doktoranci Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, którzy  zdecydowali się odpowiedzieć na wyzwanie symboliki różanej.

Idea wystawy nawiązuje do ogrodu różanego, róży. W starożytnej Grecji wierzono, że Chloris (Flora) zamieniła piękną Nimfę w pierwszą Różę. Kwiat ten poświęcony był Wenus – bogini piękna i miłości. Róża to królowa kwiatów, nie tylko wyróżniona przez kulturę ze względu na piękno kwiatostanu i ujmujący zapach. Charakterystyczne jest dla róży posiadanie kolców i dzięki tej cesze, stała się symbolem męki Chrystusa. Tytułowy Różany Ogród to Maryjny ogród charakterystyczny dla chrześcijaństwa  i  Średniowiecza. Białe róże powiązano symbolicznie z czystością a czerwone z krwią Chrystusa. Te wpływy i ta symbolika były również przyczyną powstania tajnego i tajemniczego Bractwa Różokrzyżowców. Do idei róży nawiązują gotyckie rozety, jak wschodnie mandale łączące z Absolutem, dające połączenie z mistyką, medytacją, drogą do doskonałości. Innym tropem jest różaniec, który pierwotnie wykonywany był z owoców róży. Złotą różą papież obdarowuje osoby zasłużone dla katolicyzmu.

Róża to również ważny motyw  w heraldyce. Angielska Wojna  Dwóch Róż pomiędzy Lancasterami reprezentowanymi przez czerwoną różę i Yorkami reprezentowanymi przez białą weszła do historii, a połączenie białej i czerwonej róży to kwiat-emblemat symbolizujący ród Tudorów.

Takich konotacji można przytoczyć tu jeszcze wiele, a jakie połączenia znajdą artyści by Różany Ogród sztuki zakwitł pięknem, różnorodnością i zachwycił oglądających – zobaczymy zwiedzając „różany” dorobek na wystawie.

Kurator Joanna Banek

Pierwsza wystawa z cyklu odbyła się w Otmuchowie w Muzeum Zamkowym, towarzyszyła Latu Kwiatów w Otmuchowie w dniach 1-3 lipca 2016r.

 

Następnie zapraszam serdecznie na wystawę Projektu Rosengarten, która odbędzie się w Małej Galerii w Nowym Sączu ,w dniach 16.08-10.09 2016r, wernisaż 1 września 2016r o godz 18.

 

Ostatnią  ekspozycją z cyklu będzie pokaz w Galerii Czarnej w NCK w Krakowie , start 8 marca 2017r.

 

ROSENGARTEN CAŁOSC internet