Dialog wież – Dialog baszni

Dialog wież – Dialog baszni

[huge_it_gallery id=”50″]

Dialog wież – Dialog baszni

W lipcu 2018 roku grupa polskich artystów z krakowskiego ZPAP:

Joanna Banek, Barbara Frankiewicz, Tomasz Awdziejczyk, wzięła udział w
międzynarodowym projekcie organizowanym przez miasto Polewskoj , które jest położone pod Jekatyrynburgiem na Uralu (okręg Swierdłowski) w Rosji.
Założeniem projektu był temat w jaki sposób określona grupa ludzi osadzając się na danym terenie zaczynała budowę grodów. Zazwyczaj były to wszelkiego typu konstrukcje architektoniczne, które górowały nad okolicą w postaci wież, baszt i innych konstrukcji pełniących szczególnie ważne funkcje dla danej społeczności.
Zwiedzaliśmy Ural podziwiając małe i duże miasteczka oraz wioski,
rejestrując nasze obserwacje w postaci szkiców i fotografii. Projekt, w
którym uczestniczyliśmy trwał ponad 2 tygodnie i był częścią uroczystych
obchodów 300 – lecia miasta Polewskoj. Jubileusz był hucznie obchodzony, a w uroczystosciach uczestniczyło wiele zagranicznych delegacji. Oprócz nas zaproszono licznych gości z Cypru, Czech, Białorusi, Omanu i Stanów Zjednoczonych.
Plonem naszej podróży po Uralu są prace, w których prezentujemy naszą
interpretację tematu Dialog wież. Do udziału w wystawie zaprosiliśmy
artystów, których prace odpowiadają tematowi: Serge Vasilendiuc-a i Agnieszkę Półrolę z ZPAP Okręgu Krakowskego. Wystawa była krakowskim etapem rosyjskiego projektu. Odbyła się w Galerii Kotłownia Politechniki Krakowskiej i była

 

inaugurujacą cykl wystaw towarzyszących Festiwalowi Krakowskie Spotkania Artystyczne 2019. Dialogi.
Na wernisażu gościliśmy Prezes ZPAP OK Joannę Warchoł oraz delegację pięciu osób z merostwa Polewskoj, którzy po raz pierwszy odwiedzili nasz kraj. Mamy również wsparcie Konsulatu Federacji Rosyjskiej w Krakowie. Jaki będzie dalszy przebieg projektu i naszej wystawy? Propozycja prezentacji dzieł w Rosji w siedzibie Gubernatora Jekatyrynburga, jeżeli dojdzie do skutku, bedzie pełnym podsumowaniem projektu i pracy twórczej artystów.

Kuratorzy:
Barbara Frankiewicz
Joanna Banek