Wystawa i Sympozjum plenerowe Książ 2019

Wystawa i Sympozjum plenerowe Książ 2019

Wystawa i Sympozjum plenerowe Książ 2019

Zamek Książ został wybudowany w latach 1288–1292 przez księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I Surowego, na miejscu dawnego grodu drewnianego zniszczonego w 1263.

Bolko I przeniósł do nowo wybudowanego zamku swoją siedzibę. Budynek rozbudował jego wnuk, Bolko II Mały. Po wygaśnięciu linii Książ (1392) wraz z resztą księstwa przeszedł pod berło monarchy czeskiego, Wacława IV. Jerzy von Stein, który na czele wojsk węgierskich i wrocławskich odbił zamek. Odbudował  on  i powiększył  zamek.. W 1497 król czeski i węgierski Władysław II Jagiellończyk zdecydował się sprzedać zamek. W 1509 zamek został oddany lub sprzedany wraz z rozległymi majątkami w dzierżawę pochodzącej z Miśni i osiadłej od XIV w. w okolicy Jeleniej Góry rodzinie Hobergów (która w 1714 zmieniła nazwisko na Hochberg).

W 1603 albo 1605 Hochbergowie, przyszli właściciele Wałbrzycha, otrzymali zamek i przynależne do niego dobra jako wolną własność dziedziczną rodu.

W XIX i XX wieku w zamku gościło wiele sław..W latach 1909–1923 książę Jan Henryk XV Hochberg książę von Pless dokonał kolejnej przebudowy, m.in. dobudował nowe skrzydło i zmodernizował tarasy z fontannami. Przed I wojną światową wybudowano także palmiarnię w Lubiechowie i urządzono ogród japoński. Ostatnią z rodziny Hochbergów  mieszkajacą na zamku była Maria Teresa Olivia Cornwallis West Hochberg von Pless- w skrócie nazywana Daisy, czyli Stokrotka, zapewne dzięki swojej wyjątkowej i ujmującej urodzie ( ur.28 czerwca 1873 roku w Anglii ), zmuszona w 1940 do opuszczenia Książa. Od lat 20. XX wieku, ze względu na problemy rodzinne i finansowe Hochbergów, Książ powoli podupadał. Wkrótce nadeszła II woja światowa i Książ został zajęty przez Hitlera w 1941 roku.

W 1941 Organizacja Todt przystąpiła do przekształcania zamku w jedną z kwater Adolfa Hitlera. Podczas przebudowy zniszczono większość zabytkowego wystroju wnętrza. Przed głównym portalem wydrążono szyb windowy głębokości 40 metrów, a pod zamkiem tunele i podziemny schron , w rzeczywistości pod obiektem powstał podziemny kompleks, mający służyć jako fabryka sprzętu wojskowego.

Przedmiot sporów i swoistego rodzaju tajemnicę stanowi do dziś miejsce pochówku Daisy1943), początkowo spoczęła ona w rodzinnej krypcie Hochbergów, jednak w 1945 roku wobec zbliżającego się najazdu Armii Czerwonej, postanowiono przenieść jej doczesne szczątki w inne miejsce, gdyż jak głosiła legenda, pochowana została wraz ze swoim słynnym, 6 metrowym sznurem pereł.

Po drugiej wojnie światowej Książ znalazł się w granicach Polski. Zamek został zdewastowany i splądrowany przez stacjonujące w nim po przejściu frontu wojska radzieckie. W latach 1956–1962 niszczejący Książ został zabezpieczony, a w 1974 rozpoczęto prace renowacyjne. Od 1971 w podziemiach znajduje się Dolnośląskie Obserwatorium Geofizyczne, podległe pod PAN.

Wystawa Malarstwa towarzysząca Międzynarodowemu Sympozjum plenerowemu Książ 2019 odbyła się w Galerii Kotłownia Politechniki Krakowskiej.

Uczestnicy Wystawy i Sympozjum: Kurator- Joanna Banek, Barbara Frankiewicz, Helena Jacyno, Serge Vasilendiuc, István Csizmadia, Iwa Kruczkowska – Król, Maia Chyonia, Irina Toronjadze, Urszula Klechta, Iwona Markowicz, Małgorzata Buczek.  W wystawie, gościnnie, prace pokazał również Tomasz Awdziejczyk.

ksiąz 2019 internet

zdjęcia: archiwa artystów