EKO /:5

EKO /:5

Kwiecień 2022

Wystawa /:5

( Dzielone przez pięć)

Wystawa „ /:5” poświęcona jest sztuce bazującej na Eko-arcie. Tytuł nawiązuje do artystek dla których rok 2022 jest w jakiś sposób związany z piątka. Czasem są to np. 55 urodziny, czasem zaś miesiąc urodzin- maj. Rok 2022 zapewne zapadnie nam wszystkim głęboko w pamięć ze względu na wojnę na Ukrainie, jednak pragnę by ten rok pokazał również swoje dobre oblicze, nie tylko przez niesioną pomoc ale i przez prezentowaną sztukę.

Rok 2022 w kalendarzu chińskim jest związany z 5 i żywiołem wodnego Tygrysa.  Tygrys to trzeci znak chińskiego zodiaku. Jest odważny, autorytatywny, charyzmatyczny, dynamiczny, żądny przygód. Uwielbia współzawodnictwo oraz dramaty – czyli lubi, kiedy coś się dzieje. Inne zagadnienia związane ze znakiem Tygrysa to odnowa, inicjatywa, zmienność i nowe początki. Cokolwiek będziemy się starali osiągnąć, nasze wysiłki mogą doprowadzić do kompletnie zaskakujących rezultatów. Czas ten wiąże się również z wszelkiego rodzaju innowacjami.( 1)

Rok Tygrysa w koniunkcji z żywiołem Wody  to naprawdę dobre połączenie W końcu tygrys to prawdopodobnie jeden z najsilniejszych drapieżników w świecie zwierząt. Symbolizuje mocne cechy, takie jak odwaga, przygoda, optymizm, asertywność i gotowość do podejmowania ryzyka. Symbolicznie oznacza oczyszczenie. To także symbol nowego początku.(2)

Mam nadzieję, że patron roku przyczyni się do powstania ekspozycji nowatorskiej, oryginalnej i niosącej ze sobą – jak woda- ważne dla świata przesłania. Przesłaniem niech będzie m.in. walka o naszą planetę, o pokój istnienia w harmonijnym i braterskim świecie wolnym od wszelkiego typu antagonizmów. Niech Eko Świat stanie się już dziś kierunkiem na drodze dla nas wszystkich, dla prac które tworzymy, tak by kreowana sztuka stała się oczami duszy każdego artysty. Przedstawione prace na ekspozycji /:5 są właśnie takimi dziełami, które mimo odmienności łączy wspólna idea promowania prawdy w sztuce. Czystą intencję twórczyń zapewne odzwierciedli wysoki poziom zaprezentowanych prac, unikatowe podejście do wykorzystanych materiałów oraz technologiczne nowatorstwo.

Kurator wystawy

Joanna Banek

1)za: https://przewodnikduchowy.pl/wt/roczny-horoskop-chinski.php

2) za: https://twojstyl.pl/artykul/horoskop-chinski-na-2022-rok-dla-wszystkich-znakow-zodiaku-co-czeka-nas-w-roku-wodnego-tygrysa,aid,3382

wystawa Eko - dzielone przez 5 Joanna Banek, galeria Kotłownia

w wystawie udział wzięły:

Joanna Banek

Iwa Kruczkowska-Król

Jolanta Kuśmierska

Krystyna Malinowska

Joanna Warchoł

wystawa Eko - dzielone przez 5 Joanna Banek, galeria Kotłownia
wystawa Eko – dzielone przez 5 Joanna Banek, galeria Kotłownia