Wystawa w Zawierciu

Wystawa w Zawierciu

20.10.2023 o godz 17 w Galerii Stara Łaźnia im. Leszka Dudki, odbędzie się wernisaż wystawy, trzech artystek : Joanny Banek, Jolanty Kuśmierskiej i Krystyny Malinowskiej pod tytułem ” Twist”.

Serdecznie zapraszamy!

Plakat

Od lewej: Jola Kuśmierska, Krysia Malinowska i Joanna Banek

Twist
Skręcone wątki – z punktu do punktu. Wielokrotnie owijane wokół siebie. Dwa kroki w tył, jeden do przodu a często i w bok. Rozmowy, działania, potyczki, zmagania. Próbujemy je rozwikłać tak aby uporządkować swoją przestrzeń. Mimo, że robimy to starannie, prawie każde działanie kończy się czymś nieoczekiwanym. Wirująca przestrzeń bytu i sztuki wydarza się niezależnie od twórców i uczestników. Gra pozorów, zakazów i granic, ogarnia nas i wciąga. Ten szczególny ruch, te drgnienia wiodą nas ku przestrzeni odrealnionej, której nie da się traktować liniowo. To pozór, udawanie, iluzja, to dzianie się na niby…
Uczestniczki wystawy Joanna Banek, Jolanta Kuśmierska oraz Krystyna Malinowska posługują się w swej sztuce różnymi mediami. Artystki proponują nam przeniesienie się do świata, w którym iluzja miesza się z tym, co realne. Ukazują coś, co pozornie jest ukryte.
W ich pracach nie obowiązuje oficjalny porządek. To kolista, a może raczej poskręcana struktura zależności pomiędzy tym, co fikcyjne, a tym, co prawdziwe. Niemniej jednak jest dla nas zrozumiała bo naśladuje naszą rzeczywistość. Dlatego też możemy się z nią skonfrontować i utożsamić.