Plener Jurajski w Złotym Potoku 18-29.09.2023

Rybaczówka

Plener Jurajski w Złotym Potoku 18-29.09.2023

Spacer w Złotym Potoku. Joanna Banek

Już niedługo, w niedzielę 17,09,2023r , artyści z różnych stron Polski i Europy, spotkają się w Rybaczówce ( ośrodku wypoczynkowym Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie). Przez dwa tygodnie będą wspólnie tworzyć oraz spotkają się z młodzieżą na warsztatach poświęconych Dziedzictwu Kulturowemu Wsi Jurajskich. Twórcy zwiedzą Jurę krakowsko-częstochowska i znajdujące się tu zamki i inne zabytki. Odwiedzą Klasztor na Jasnej Górze i pustynię Błędowską oraz pstrągarnię w Złotym Potoku. Zapewne, krótko mówiąc, powstanie wiele wspaniałych obrazów, ponieważ tak piękna okolica, będzie sprzyjać pracy twórczej i wypoczynkowi.

Na plener i wystawę zostało zaproszonych 17 artystów.

Z Krakowa przybędą: Joanna Banek i Marek Paluch. Tomasz Awdziejczyk z Warszawy, a Lila Batory przyjedzie z Zielonej Góry. Goście z zagranicy to Edward Gałustow z Białorusi oraz artyści z Győr na Węgrzech to Akos Horvath i Istvan Csizmadia. Serge Vasilendiuc będzie reprezentował Rumunię, a Anna Hübsch Hamm w Niemczech. Z Torunia zawita Wojtek Kozioł. Grzegorz Skrzypek z Dąbrowy Górniczej i Jolanta Kuśmierska z Będzina dojadą z województwa Śląskiego. Wyjątkowym gościem będzie Cristiano Piccinini pochodzący z Bolonii we Włoszech, artysta współpracujący z APA Polska. Romualda Lubas-Anioł , Agnieszka Półrola-Koćwin i Krzysztof Kamil Malewicz zawitają z pobliskiej Częstochowy. Stanisław Banek, to nestor plenerów jurajskich i będzie on reprezentował Częstochowę oraz Kraków ponieważ teraz tam mieszka.

Listę gości dopełni Jolanta Rovacs- Przewodnicząca Stowarzyszenia Art Word Hungary i tłumacz zarazem z Győr na Węgrzech.

Kuratorem pleneru jest Joanna Banek.

Wystawa poplenerowa odbędzie się pod koniec 2023r.

Patronatem honorowym plener objęła Pani Joanna Warchoł Prezes ZPAP Okręg Krakowski.

Plener wraz z warsztatami jest częścią projektu dofinansowanego z NCK i MKIDN .

Wraz ze ŚODR przy realizacji projektu działają Fundacja V ART i sponsor materiałów malarskich i plastycznych potrzebnych na warsztaty- APA/POLSKA- Renesans

https://katowice.tvp.pl/73065315/duch-miejsca-jurajski-plener-malarski

https://www.radio.katowice.pl/zobacz,66377,Jurajski-Plener-Malarski-w-Zlotym-Potoku.html