Wernisaż Wystawy „Plener Jurajski – Złoty Potok 2023” | Gazeta Częstochowska

Wernisaż Wystawy „Plener Jurajski – Złoty Potok 2023” | Gazeta Częstochowska

https://gazetacz.com.pl/wernisaz-wystawy-plener-jurajski-zloty-potok-2023/

Wernisaż Wystawy „Plener Jurajski – Złoty Potok 2023”


1652 / nr 46 / 2023-11-23   |   CZĘSTOCHOWA   |     Wersja do wydruku   |   Data publikacji: 24 listopada 2023


22 listopada 2023 roku w Śląskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Częstochowie odbył się wernisaż wystawy „Plener Jurajski – Złoty Potok 2023”, podczas którego pokazano prace, jakie powstały na Jurze Częstochowskiej we wrześniu br.

Artyści z kraju i zagranicy od 18 do 29 września 2023 roku przebywali na sympozjum, połączonym z warsztatami i plenerem. Organizatorem przedsięwzięcia był Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie. Wydarzenie było artystycznym dopełnieniem tegorocznej, 32. Krajowej Wystawy Rolniczej w Częstochowie. Twórcy podczas pleneru tworzyli dzieła pokazujące niezwykłość Jury Częstochowskiej. Przedsięwzięcie zrealizowano dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Organizatorem uroczystości był Dyrektor ŚODR w Częstochowie – Marek Dziubek. Podczas wystawy w ŚODR zaprezentowano powstałe podczas pleneru prace – artystów i uczniów Szkoły Podstawowej nr 53 w Częstochowie, którzy uczestniczyli w warsztatach.  – Zawsze warto poprzez sztukę budować związek z ziemią ojczystą. Podczas sympozjum i warsztatów w Złotym Potoku udało się tę ideę urzeczywistnić.  Jura Częstochowska obfituje z zabytki polskiej historii i niepowtarzalną przyrodę – to nasze dziedzictwo i tożsamość  – podkreślił Sekretarz Stanu MKIDN Szymon Giżyński, który spotkał się z artystami w Złotym Potoku.  W plenerze w Złotym Potoku uczestniczyli:

1, Joanna Banek- Kraków – komisarz
2, Tomasz Awdziejczyk – Warszawa
3, Anna Hübsch-Hamm – Niemcy
4 ,Lila Batory – Zielona Góra
5 ,Edward Gałustow – Białoruś/
6, Akos Horvath- Győr -Węgry
7, Istvan Csizmadia – Győr -Węgry
8. Wojtek Koziol – Toruń
9. Serge Vasilendiuc – Rumunia
10. Marek Paluch – Kraków
—————————–
Jolanra Rovacs – tłumacz Győr-Węgry
——————–
11, Grzegorz Skrzypek – Dabrowa Górnicza
12, Jolanta Kuśmierska – Będzin
13. Cristiano Piccinini – Włochy/ Poznań -Polska
14. Romualda Lubas- Anioł – Częstochowa
15. Agnieszka Półrola -Koćwin -Częstochowa
16. Krzysztof Kamil Malewicz -Częstochowa
17. Stanisław Banek- Częstochowa/Kraków

18. Magdalena Chomiak – Toruń

W wystawie poplenerowej, którą otworzył dyr. ŚODR Marek Dziubek, udział wzięli artyści, uczniowie uczestniczący w warsztatach i ich rodzice oraz laureaci konkursu powiatowego zorganizowanego przez SP 53 w Częstochowie, przy wsparciu ŚODR. fot. Krzysztof Kucharski